ariana

ariana

Friday, December 12, 2014

اتو کردن سینه دختران

                                              جهالت و خرافات تا بکی ؟؟؟؟
 پرسشی که پیش می آید, این است که چرا همیشه دختربودن در جوامع سنتی دستخوش ناباوری می گردد. بلوغ دخترانه سرشار از زیبایی و ظرافت است و این عدم آگاهی انسانهاست که آنرا فاجعه می دانند.

 
 
در اکثر جوامع سنتی مسئولیت رابطه جنسی بطور عمده بر عهده زن است. در جامعه سنتی باور عمومی بر این است که زن با زیبایی و جذابیت جنسی خود اشتهای جنسی مرد را تحریک می کند و این زن است ک...ه باید "نجیب" بماند تا مرد تحریک نشود و به او تعرض نکند.
یکی از اصول نجابت برای زن و مبنای حفظ "نجابت" وی، پوشاندن برجستگی اندام های زنانه است. در کشور ما برمبنای همین تفکر سنتی، اندام زنانه توسط چادر و مانتو پوشیده می شود تا مردان تحریک نشوند، ولی در کشور کامرون (یکی از کشورهای افریقایی) ، رسم سنت بر این است که برجستگی پستان دختران نابود گردد!…
به این منظور، دختران در سنین بلوغ تحت عمل خشونت آمیز «اتو کردن پستان» Breast Ironing توسط مادرانشان قرار می گیرند تا توجه جنسی پسران و مردان را جلب نکنند. از آنجاییکه رشد پستانها نشانه بلوغ جنسی است، صاف کردن پستانها به این منظور صورت می گیرد که دختر کم سن و سال تر جلوه کند و جذابیت جنسی او کاهش یابد.
سنت اتوکردن پستان در کامرون رایج است بطوریکه ٢۶ درصد دختران کامرونی در سنین بلوغ، یعنی حدود ۴ میلیون دختر، تحت خشونت «اتوکردن پستان» قرار می گیرند.
این کار عموما توسط مادر دختر انجام می گیرد. وسایلی که برای اتوی پستان استفاده می شود، از جمله کفگیر، کیله، گوشت کوب چوبی، و پوسته نارنج است که ابتدا روی آتش داغ می شود و سپس برای ضربه و مالش پستان مورد استفاده قرار می گیرد. گرچه هنوز تحقیقات علمی درباره عوارض مشخص این عمل در دراز مدت انجام نگرفته است، اما این روش که بسیار دردناک است به بافت پستان آسیب می رساند.اخیرا یک سازمان غیردولتی ، پیکاری را برعلیه سنت اتوکردن پستان دختران آغاز نموده و به کمک سازمان آلمانی GTZ که به توسعه پایدار کشورهای درحال رشد کمک می کند، این پیکار کم کم به یک کارزار بین المللی علیه اتوکردن پستان دختران در افریقا تبدیل شده است.
مهمترین هدف این کارزار، رشد آگاهی زنان و دختران و ترک این سنت خشونت زا و زن ستیز است.با آن که دولت کامرون این کار را جرم اعلام نموده و آن را قابل مجازات تا حداکثر سه سال زندان می داند، اما منع قانونی باعث از بین رفتن این سنت نشده است. مادران از این سنت دفاع کرده و آن را برای تامین آینده بهتر برای دخترانشان ضروری می دانند.
گاه حتی برخی از دختران خود به تحمل این شکنجه رضایت می دهند تا از ازدواج زودرس و تجاوز در امان مانده و به تحصیل در مدرسه ادامه دهند.
تجربه نشان می دهد که اتوکردن پستان نه تنها مانع از رشد غریزه جنسی در دختران نمی شود، بلکه حتی آنان را از بارداری زودرس و ابتلا به بیماری ایدز در امان نگاه نمی دارد.
اما با توجه به فرهنگ سنتی این جامعه، خود مادران نیز ابتدا باید بیاموزند که جذابیت جنسی زن جرم نیست و برجستگی اندام های زنانه هیچ زنی را مسئول تعرض جنسی مرد نمی سازد.
 
 
 
 
 
 This email is free from viruses and malware because avast! Antivirus protection is active.