ariana

ariana

Monday, December 1, 2014

بد ترین کشورها برای زنان

انجمن جهانی اقتصاد (WEF)‌ در تازه ترین گزارش خود از وضعیت برابری جنسیتی در 142 کشور جهان،‌ بدترین کشورهای جهان را برای زندگی زنان معرفی کرده است.
 
در این گزارش WEF‌ وضعیت زنان این کشورها را از نظر فعالیت اقتصادی، دستیابی به تحصیلات، قدرت سیاسی و حتی دسترسی به امکانات ساده بهداشتی مورد بررسی قرار داده و با در نظر گرفتن این فاکتورها کشورهایی که زنان آنها در بدترین شرایط زندگی می‌کنند را معرفی کرده است. در این گزارش که با عنوان «گزارش جهانی شکاف جنسیتی» منتشر شده، نابرابری‌های میان زنان و مردان مورد بررسی قرار گرفته است. در کشورهایی که بدترین وضعیت را داشته‌اند از نظر دستیابی به تحصیلات، حضور در عرصه سیاست، دسترسی به فرصتهای اقتصادی و امکانات بهداشتی و سلامت، شکاف بسیار عمیقی میان مردان و زنان وجود دارد. در میان 142 کشور مورد مطالعه، یمن از سال 2006 میلادی و آغاز برنامه ارزیابی نابرابری جنسیتی تاکنون بدترین کشور برای زنان معرفی شده و پایین ترین امتیاز را کسب کرده است.
بنابر اعلام
WEF زنان کشورهایی که شاهد شکاف عمیق جنسیتی هستند همچنین با داشتن مدارک تحصیلی معادل مردان، از در اختیار گرفتن پست‌های مدیریتی در ادارات محرومند. در تمام این کشورها مردان 80 درصد از پست‌های سازمانی را در اختیار دارند. در مقابل، تنها در یک کشور یعنی پاکستان زنان بیش از 20 درصد از پست‌های پارلمانی را در اختیار دارند. میزان دسترسی به فرصت‌های اقتصادی و تجاری نیز در کشورهایی که از نظر برابری جنسیتی در وضعیت نامطلوبی هستند میان مردان و زنان فاصله عمیقی وجود دارد. در واقع در بسیاری از این کشورها مردان دست‌کم سه برابر بیش از زنان به عنوان نیروی کاری مشغول به فعالیت هستند. در این بین سوریه بدترین نمونه محسوب می‌شود.
در این کشور 76 درصد از نیروی کار را مردان و تنها 14 درصد را زنان تشکیل می‌دهند. علاوه بر این زنان شاغل در این کشورها اغلب کمترین درآمد را در مقایسه با همتایان مرد خود دارند. به عنوان مثال در لبنان مردان بیش از 26 هزار دالر در سال درآمد دارند در حالیکه درآمد سالانه زنان تنها 7106 دالر است. به گزارش هافینگتن پست، بنا بر اعلام
WEF کشورهایی که در زمینه شکاف جنسیتی بدترین وضعیت را دارند به ترتیب شامل موارد زیر می‌شوند:
- یمن: تنها نیمی از زنان این کشور سواد خواندن و نوشتن دارند در حالیکه نرخ سواد مردان یمنی 83 درصد است. علاوه بر این تنها 9 درصد از زنان پست‌های سازمانی را احراز می‌کنند. همچنین ازدواج کودکان یکی از بزرگترین مشکلات این کشور محسوب می‌شود. بنابر اعلام دیده بان حقوق بشر 52 درصد از دختران یمنی قبل از رسیدن به 18 سال و 14 درصد از دختران قبل از رسیدن به 15 سالگی ازدواج می‌کنند.
- پاکستان: پاکستان جزو کشورهایی است که در آن در زمینه فعالیت اقتصادی میان زنان و مردان بیشترین شکاف جنسیتی وجود دارد. به عنوان مثال تنها یک چهارم زنان پاکستانی نیروی کار محسوب می‌شوند در حالی که 86 درصد از مردان این کشور نیروی کار هستند. از نظر دسترسی به آموزش و تحصیلات نیز در این کشور شکاف جنسیتی بالایی به چشم می‌خورد. تنها 67 درصد از دختران مقطع ابتدایی پاکستان وارد مقطع بالاترمی‌شوند در حالی که این رقم در پسران 77 درصد است. همچنین نرخ زنان باسواد پاکستانی در مقابل مردان 42 به 67 درصد است.
- چاد: این کشور بدترین وضعیت را از نظر توسعه نیروی انسانی دارد. تنها 28 درصد از زنان این کشور سواد خواندن دارند و تنها 55 درصد از دختران دانش آموز مقطع ابتدایی وارد مقطع بالاتر می‌شوند.
- سوریه: سوریه یکی از بدترین شرایط را به لحاظ حضور زنان در فعالیت‌های اقتصادی دارد. تنها 14 درصد از زنان این کشور به عنوان نیروی کار وارد بازار کار می‌شوند در حالی که این رقم در مردان 76 درصد است. همچنین این کشور بدترین رده بندی را از نظر حضور زنان در عرصه سیاست دارد. تنها 12 درصد از مناصب سیاسی و 9 درصد از کل مناصب وزارتخانه‌ها در اختیار زنان سوری است.
- مالی: مالی یکی از عمیق ترین خلا‌ءها را در میزان دسترسی به تحصیلات و امکانات بهداشتی و سلامت در میان زنان و مردان دارد. در این کشور نرخ سواد زنان 25 درصد و نرخ ثبت نام دختران در مکاتب ابتدایی 64 درصد است که از این حیث نیز جزو بدترین‌ها در جهان است. همچنین سن امید به زندگی زنان در این کشور 48 سال است.
- ساحل عاج:‌ شکاف میان زنان و مردان در دسترسی به تحصیلات یکی از مشکلات اساسی این کشور است. اگرچه نرخ 52 درصدی سواد در مردان ساحل عاج پایین به نظر می‌رسد اما وضعیت زنان این کشور به مراتب بدتر است. چرا که تنها 30 درصد از زنان این کشور باسواد هستند.
- لبنان: تنها تعداد معدودی کشور از نظر قدرت سیاسی زنان وضعیت نامطلوب تری از لبنان دارند. به طوری که تنها سه درصد از کرسی‌های پارلمانی در اختیار زنان این کشور است.
- اردن: تنها 16 درصد از زنان این کشور وارد بازار کار می‌شوند که این رقم یکی از بدترین آمار در جهان محسوب می‌شود. همچنین تفاوت میان حقوق دریافتی زنان و مردان اردنی بسیار فاحش است. در حالی که میانگین درآمد سالانه مردان این کشور 19 هزار و 300 دالر است زنان این کشور تنها 3442 دالر در سال درآمد دارند.
- مراکش: بنا بر اعلام
WEF، مراکش از نظر شاخص شکاف جنسیتی زنان و مردان یکی از بدترین کشورهای جهان محسوب می‌شود. این کشور بیشترین نابرابری جنسیتی میان مردان و زنان را از نظر حضور در فعالیت‌های اقتصادی داراست. تنها 27 درصد زنان اردن نیروی کار محسوب می‌شوند در حالیکه این رقم در مردان 79 درصد است. همچنین تنها 58 درصد از زنان مراکش باسواد هستند در حالی که نرخ سواد در مردان 76 درصد است.ایریکا
 
 
 
 
 This email is free from viruses and malware because avast! Antivirus protection is active.