ariana

ariana

Saturday, February 4, 2017

سکینه یعقوبی برنده جایزه صلح سونهاک با یک ملیون دالرشد

سکینه یعقوبی از افغانستان به خاطر فعالیت‌هایش برای آموزش کودکان و زنان افغانستان "جایزه صلح ۲۰۱۷ سونهاک همراه با وجهه ۱میلیون دالری را دریافت کرد.
.
 روز نامه واشنگتن تایمزنوشته که سکینه یعقوبی آموزگاری که به عنوان "مادر آموزش و پرورش افغانستان،" شناخته می‌شود بخاطر تاسیس موسسه آموزشی افغان و ارایه آموزش و حرفه آموزی طی ۲۱ سال، به عنوان برنده جایزه صلح سونهاک انتخاب شد..
در جایزه صلح سونهاک امسال بیش از ۲۲۵ تن از ۷۶ کشور نامزد شده بودند که از آن‌جمله خانم یعقوبی و داکتر جینو سترادا که مدت ۲۵ سال مراقبت‌های پزشکی و جراحی را در ۱۷ کشور شرق آفریقا و خاورمیانه فراهم کرده، برندگان امسال این جایزه شدند.
مسوولان این جایزه گفته اند که دکتر سکینه یعقوبی بخاطر باورش به این که آموزش و پرورش تنها راه حل پایدار برای آینده پناهندگان است، برنده این جایزه شناخته شده  و موسسه آموزشی غیر دولتی او از بدو تاسیس در سال ۱۹۹۵ تاکنون امکانات آموزش را برای  میلیون‌ها پناهنده فراهم کرده است.
ایل سیک هنگ، رییس کمیته انتخاب جایزه سونهاک پیش از این گفته بود که موضوع اصلی جایزه سونهاک امسال "بحران پناهندگان" بوده است.
داکتر هنگ  تاکید کرده "در حالی که مهاجرت یکی از قدیمی ترین مسایل بحران‌ساز در طول تاریخ تمدن بوده، اما در حال حاضر بیش از هر زمان جهان شاهد این روی داد است. بنا بر این  باید به این مشکل به عنوان یکی از مهم ترین مسایل عصر ما رسیدگی شود.."
سکینه یعقوبی پیش از این در سال ۲۰۱۳ میلادی برنده جایزه یک ملیون دالری وایزشد. این جایزه به کسانی داده.   می‌شود که برای حل مشکلات جامعه شان کاری انجام داده باشند و فعالیت انسان دوستانه و اجتماعی آنها باید در عرصه مبارزه با فقر، بیسوادی، گرسنگی، بیماری و بی عدالتی صورت گرفته باشد..
او فعالیت‌های گسترده آموزشی از جمله .هنگامی که طالبان مکتب‌های دخترانه را در افغانستان بست، او مکتب‌های مخفیانه‌ی جدید را برای آموزش هزاران نفر از زنان و مردان فراهم کرد.
مکتب‌های دخترانه در ۱۹۹۰میلادی توسط طالبان بسته شد، با این وجود موسسه آموزشی افغانستان به مدیریت خانم یعقوبی به یک مکتب زیرزمینی برای دختران افغان تبدیل شد که در آن ۳ هزار دانش‌آموز به گونه‌ی مخفیانه درس می‌خواندند.
خانم یعقوبی در کنار بنیانگذاری موسسه آموزشی افغانستان، بیمارستان پروفسور سکینه یعقوبی، مکتب خصوصی سکینه یعقوبی در هرات و ایستگاه رادیویی معراج هرات را نیز راه اندازی کرده است.
در سال ۲۰۱۳ توسط دکتر هاک جامون برای تداوم فعالیت های صلح دوستانه ایجاد شد. این جایزه هرساله برای قدردانی از کسانی که زندگی خود را برای خدمت به بشریت و آرمان صلح اختصاص می دهند، اهدا می‌شود.
 
 
 
 
 Avast logo
This email has been checked for viruses by Avast antivirus software.
www.avast.com

No comments:

Post a Comment