ariana

ariana

Monday, July 25, 2016

استفاده از فن‌آوری برای توانمندسازی زنان در افغانستان

 
ویرجینیا وگلایر ترجمه: علی احمدی
دردنیای بدون مرز،هدف رویا محبوب پرکردن شکاف میان آموزش مبتنی بر مکتب و شغل واقعی است.


رویا محبوب از همان ابتدا که چشمانش به کمپیوتری در تنها کافی‌نت هرات، افغانستان خورد، می‌دانست که او می‌خواهد در زمینه‌ی فن‌آوری ایجاد اشتغال کند، او در آن زمان ۱۶ ساله بود. او در سال ۲۰۱۰ و در سن ۲۳ سالگی زمانی که پایگاه نرم‌افزار افغان (ACS) را با هدف مشارکت زنان در کسب‌وکار فن‌آوریِ در حال رشد در کشورش بنیان گذاشت؛ اولین رییس اجرایی فن‌آوری در افغانستان شد. محبوب می‌گوید: «ما فکر نمی‌کنیم، قرار نیست افکار منتقدانه داشته باشیم.»
محبوب به‌عنوان یکی از هفت کودک خانواده بود که در ایران از پدر و مادر افغان زاده شد. والدینش در دوران تهاجم شوروی به ایران مهاجر شده بود که در سال
۲۰۰۳ و پس از سقوط حکومت طالبان به افغانستان برگشت، و تحصیلات دانشگاهی را آغاز کرد و دوره‌ی آموزش زبان انگلیسی را به پایان رساند. کوتاه زمانی پس از آن او همراه با بردران و خواهرانش به‌شمول خواهرش و شریکش الهه پایگاه نرم‌افزار افغان را تاسیس کرد. او می‌گوید: «به عقیده‌ی من، سواد دیجیتلی، می‌تواند در گفت‌وگوی جهانی به زنان قدرت بیان بدهد. آن‌ها می‌توانند مهارت‌های مختلفی را کسب کنند و در نهایت به استقلال مالی برسند.»
او روزی را به یاد می‌آورد که به همراه دوستی به‌سوی کافی‌نت می‌رفتند. آن‌ دو تنها زنانی حاضر در اتاق بودند بسیاری از مردان به آن‌ها خیره شده بودند. محبوب بدون این‌که اجازه دهد این مسایل اذیتش کند، از همان روز خودش را در دنیایی از فن‌آوری دیجیتال غوطه‌ور ساخت. محبوب می‌گوید: «من قدرت باورنکردنیِ رسانه‌های اجتماعی و فن‌آوری را در زندگی‌ام تجربه کردم، و تجربه کردم که این فن‌آوری چگونه مرا به دنیا وصل می‌کند که می‌توانم کارهایم را از خانه مدیریت کنم و تجارت‌ام را گسترش دهم.» اکنون
۶.۴ درصد مردم افغانستان به انترنت دسترسی دارند و در طی ۱۰ سال گذشته تعداد کاربران انترنت چندین برابر شده است.

ابزاری برای رد شدن از موانع
زنان در افغانستان معمولا خانه‌نشین‌اند، و تنها با اعضای خانواده و دوستان نزدیک در تعامل‌اند. «کارهای اجتماعی انجام نمی‌دهیم، فرض بر این است که زنان نباید زیاد بخندند، این برای دختران یک موضوع بد تلقی می‌شود.» محبوب می‌گوید که او می‌خواهد ابزاری را در اختیار زنان قرار دهد تا با خودآموزی به مهارت‌هایی که نیاز دارند، دست یابند و فرصت‌های مالی را از خانه‌های خود ایجاد کنند که تنها راه رسیدن به این منظور به‌صورت آنلاین است.
به گفته‌ی محبوب، جامعه‌ی افغانستان مردسالار است، جامعه‌یی که در آن به زنان آموختانده شده است که به آموزگاران، ملاها در دوران عبادت و والدین خود گوش دهند. او افزود: «ما باید ریسک کنیم. ما نیاز داریم که درست بفمهیم چه در جریان است.» هرچند در افغانستان مشارکت زنان در فعالیت‌های اقتصادی بیشتر و بیشتر می‌شود، به عقیده‌ی محبوب برای این‌که زنان از زیر سایه‌ی شوهران خود بیرون شوند باید کارهای زیادی انجام شود.
به گفته‌ی او در جامعه‌یی که به زنان چشم‌اندازی باریکی از دنیا نشان داده می‌شود؛ انترنت و فن‌آوری دروازه‌یی به دیگر نقاط جهان است. او توضیح می‌دهد: «فن‌آوری دروازه‌های زیادی را به‌رویم گشوده است، می‌خواهم این ابزارها را در اختیار دختران و زنان قرار دهم. آن‌ها می‌توانند شهروندان دنیای دیجیتل شوند، دنیایی که در آن نه مرزی وجود دارد و نه جامعه‌یی که برای آن‌ها ایجاد محدودیت کند.»

موانع یک جامعه‌ی محافظه‌کار
محبوب موانعی زیادی را به خاطر می‌آورد که در شروع ایجاد پایگاه نرم‌افزار افغان، در جامعه‌ی عمیقا محافظه کار افغانستان با آن‌ها روبه‌رو شده است. او می‌گوید:‌ «چالش‌ها بی‌شمار بودند، هر روز یک درامه‌ی نو. یکی از مهم‌ترین چالش‌های که با آن مواجه بودیم این بود که نمی‌توانستیم مشتری پیدا کنیم؛ زیرا ما خانم‌ایم. کسی به ما اعتماد نمی‌کرد، در مورد فن‌آوری اطلاعات چیزی نمی‌دانستند، یا می‌خواستند پولی کمی به ما پرداخت کنند.»
او می‌گوید: «برخی‌ها تلاش داشتند در هر مرحله او و همکارانش را بازدارند. آن‌ها برایم جاسوس گذاشته بودند و زنان دیگر را تهدید می‌کردند تا با من همکاری نکنند.» بیرون از افغانستان او بازتاب‌دهنده‌ی فکر مشترک است که مشکلات اصلی که افغانستان از آن متاثر است حضور گروه‌هایی چون القاعده، داعش و طالبان محلی است. «بلی، آن‌ها مورد نفرت‌اند، نه‌تنها از سوی من که از سوی هر زنی که در جامعه کار می‌کند. اما مردم و بسیاری از اطرافیانت هم خیلی محافظه کاراند، همسایه‌ها یا [همکاران در] محل کارتان.»
محبوب توضیح می‌دهد که ارتباط با این افراد بسیار دشوار است؛ زیرا آن‌ها قدرت‌مندانی در دولت یا بخش خصوصی‌اند، قدرتی که رسیدن به آن‌ها را دشوار می‌سازد. پس از تلاش ها برای تجارت به‌صورت محلی که به شکست انجامید، محبوب طرحی جایگزین برای ایجاد کسب و کار ابداع کرد. او از طریق رسانه‌های اجتماعی با شرکت‌های مختلف در تماس شد و از آن‌ها خواست که آیا مایل‌اند تا از خدمات یک شرکتی که توسط زنان اداره می‌شوند، بهره ببرند.
محبوب به واسطه‌ی کارش شبکه‌ی خود را گسترش داد و با فرانسیسکو رولی، تاجر و خییر ایتالیایی در نیویورک ملاقات کرد. این تماس‌ها به گسترش و ثمربخش شدن پروژه‌ها انجامید. با کمک رولی او صندوق دیجتال شهروند (
DCF) یک شرکت غیر انتفاعی را تاسیس کرد که به زنان و دختران در کشورهای در حال توسعه برای دسترسی به فن‌آوری و ارتباط با دیگر نقاط جهان کمک می‌کند. این شرکت ۱۱ مرکز فن‌آوری را در ۱۱ مکتب فعال ساخته است. دو مرکز مستقل رسانه‌یی و مرکز نوآوری ۸۰۰۰ دانش آموز دختر را در راستای سواد دیجیتلی آموزش داده است. حالا آن‌ها برنامه‌ریزی می‌کنند تا برنامه‌های خود را به مکزیکو گسترش دهند و ۵۰۰۰ دختر دیگر را آموزش دهند.
در سال
۲۰۱۴ محبوب مجبور به ترک افغانستان شد، زیرا بارها تهدید شد و آن‌گونه که خودش می‌گوید این تهدیدات خطراتی را متوجه خانواده‌اش نیز کرد. حالا او در نیویورک زندگی می‌کند. اما با وجود فاصله، او قادر بوده است با پروژه‌ها و دختران و زنانی که او از طریق نو‌آوری‌های تکنالوژیکی آموزش می‌داده است، در تماس باشد. محبوب می‌گوید که از طریق شرکت محلی خود و دیگر زنان در حال توسعه‌ی نرم‌افزاری به نام ایدی ایدی است. سیستمی که اجازه می‌دهد مکتب‌ها با تجارت در ارتباط باشد. این امر به شاگردان کمک خواهد کرد تا آموزش‌های عملی ببینند و مهارت‌هایی به‌دست بیاورند که منجر به استخدام آن‌ها در بخش خصوصی خواهد شد. او می‌گوید: «هدف پرکردن شکاف میان آموزش دوران مکتب و شغل‌های واقعی محلی است.»
اقتصاد افغانستان به‌طور فزاینده‌یی وابسته به کمک‌های بین‌المللی است به‌طوری که
۶۱ درصد هزینه‌های اجرایی کشور توسط کمک‌کنندگان خارجی تمویل می‌شود.
بیکاری جوانان کودکان را آسیب‌پذیر می‌سازد تا توسط گرو‌ه‌های مسلح استخدام شوند، در حالی‌که فرار مغزها جوانان را برای به‌دست آوردن فرصت‌های بهتر اقتصادی بیرون از کشور تحریک می‌کند. تنها در سال
۲۰۱۶ بیش از ۵۰۰۰۰ افغان کشور خود را ترک کردند. به عقیده‌ی محبوب ایجاد فرصت‌های شغلی برای توسعه و غلبه بر بیکاری در کشورش مهم است.
او می‌داند که فن‌آوری راهنمای مسیری برای آینده‌ی بهتر برای زنان افغانستان است. محبوب می‌گوید ماموریت او این است که از طریق سواد دیجیتالی زنان و کودکان را توان‌مند سازد و آن‌ها را به یک جهان بدون مزر وصل کند.
 
 Avast logo
This email has been checked for viruses by Avast antivirus software.
www.avast.com