ariana

ariana

Saturday, February 27, 2016

زنان و دختران‌ در راستای ورزش حمایت شوند

نویسنده‌ها: انه میسکینن سفیر فنلند در افغانستان و فرانز مایکل میلبن نماینده ویژه اتحادیه اروپا در افغانستان
 
 
ورزش برای زنان، دختران و افراد به‌حاشیه‌رانده‌شده فرصتی فراهم می‌کند تا وضعیت و حقوق خود را بهبود بخشند. در سراسر جهان ما شاهد بوده‌ایم که چگونه شهرت، افتخار و احترام برای ورزشکاران موفق، موانع را در برابر نابرابری جنسیتی شکسته و سبب ترویج حقوق بشر شده است.
در افغانستان زنان اجازه دارند تا ورزش کنند اما پیش‌داوری‌ها و تبعیض در برابر زنان و دختران هنوز در زمینه قبول کردن آنان در عرصه ورزش بسیار واضح است. در بسیاری موارد رسوم و عنعنات حق ورزش کردن و فعال بودن از لحاظ فزیکی را برای زنان و دختران نمی‌پذیرد. هم‌چنان به‌دلیل این‌که از لحاظ فزیکی فعال بودن در افغانستان از اهمیت زیادی برخوردار نیست، دختران نیز هیچ‌گاه تلاش نمی‌کنند تا مهارت‌های‌شان را بلند برده و از طریق ورزش صحتمند و تندرست باشند. این یک حقیقت تلخ است که شمار زیادی از زنان افغان به‌خاطر توجیه کردن مشغولیت خود باید با تهدید‌ها دست و گریبان باشند.
در بسا مواقع ساده‌ترین تمرینات نیز به‌دلیل رفتار منفی مردان برای دختران نا‌ممکن می‌شود و زنان و دختران به‌دلیل نداشتن همراه در راه رفتن به تمرینات ورزشی در سرک‌ها مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرند. این موضوع هم‌چنان دسترسی دختران را به میدان‌های بازی و شرکت در ورزش در مکتب محدود می‌سازد. دختران جوان به سادگی از آموزش‌های فزیکی به دور می‌شوند و اعتماد به نفس خود را در راستای خلاقیت‌های ورزشی از دست می‌دهند. در نتیجه صد‌ها و هزار‌ها دختر افغان فرصت بازی را که برای آنان می‌تواند سرگرمی ‌ایجاد کند و سبب بهبود صحت‌شان شود، از دست می‌دهند. تحرک محدود یکجا با نداشتن دسترسی به آموزش و کاریابی سبب می‌شود تا زنان و دختران حس ارزش و کرامت را از دست بدهند.
هنوز با وجود همه‌ای موانع ما شمار زیادی از زنان و دختران افغان را ملاقات کرده‌ایم که آرزو‌های‌شان را در ورزش به حقیقت مبدل می‌کنند. وزرشکارانی که با عزم قوی به سوی موفقیت و پیروزی در حرکت‌اند. آنان به‌عنوان الگو برای تمام زنان و مردان افغان و جامعه بین‌المللی عمل می‌کنند.
در ماه اگست، زینب حسینی
۲۵ ساله همراه با سه زن دیگر رقابت دوش غیر‌رسمی‌ را از دره پغمان الی کابل انجام دادند. در ماه اکتوبر او یگانه زن افغانستان بود که در رقابت‌های دوش در بامیان شرکت کرد. برای او، ورزش وسیله‌ای است که زنان را برای تغییر رسوم موجود و مدغم شدن در جامعه تشویق می‌کند. این زنان جوان ورزشکار به‌دلیل این‌که برای دیگر زنان فرصت و فضا را فراهم می‌کنند تا در جای پای آنان قدم بگذارند، سمبول با ارزشی محسوب می‌شوند.
ما هم‌چنان ستاره‌های زن افغان را داریم که برای افغان‌ها افتخار می‌آفرینند. مانند تهمینه کوهستانی ورزشکار المپیک که در مسابقات المپیک
۲۰۱۲ بیشترین مصاحبه را انجام داده است. هم‌چنان صدف رحیمی مشت‌زن افغان که شمار زیادی از دختران را تشویق کرده است تا دستکش مشت‌زنی به‌دست کنند.
مطالعات زیادی رابطه مستقیم میان ورزش، تحصیلات عالی و کاریابی را ثابت کرده است. تمرین کردن دختران و زنان را کمک می‌کند تا عزت نفس و اعتماد خود را که برای موفقیت در زندگی مسلکی حیاتی است، تقویت کرده و فعالیت‌های مدنی خود را افزایش دهند. بنابراین علاوه بر سرگرمی ‌و فواید صحی، ورزش می‌تواند در توانمندسازی اجتماعی و اقتصادی نقش مهم بازی کند. ورزش باید در تمام برنامه‌های اجتماعی جا داده شود. هم‌چنان باید اطمینان حاصل شود که دختران در تمام مکاتب افغانستان ورزش می‌کنند.
در جوامعی که فرصت محدود برای دختران مهیا می‌شود تا در بیرون از خانواده روابط برقرار کنند ورزش می‌تواند آنان را به پختگی رسانیده و عضو جامعه شوند. مسابقات و تمرینات محیط طبیعی را برای آموختن و تقویت کار گروهی و توانایی‌های رهبری فراهم می‌کند. هم‌چنان سبب برانگیختن تعهد‌، عزم، روحیه همکاری، اتحاد و احترام برای دیگران می‌شود. توانمند‌سازی زنان عنصری است که تمام اعضای جامعه از آن سود می‌برند و در افغانستان نسبت به دیگر نقاط جهان این عنصر فوق‌العاده عقب مانده است.
بنابراین ما از تمام شوهران، پدران و برادران افغان و هم‌چنان دولت افغانستان می‌خواهیم تا زنان و دختران را به وسیله ورزش در زندگی‌شان حمایت کنند
 
 
 
 
 Avast logo
This email has been checked for viruses by Avast antivirus software.
www.avast.com