ariana

ariana

Thursday, November 19, 2015

گفت وشنید فارس با افسر دلیر آستان تخار

افسرشجاع پولیس «تخار»باوجوداینکه بارها ازسوی طالب هابامشکلاتی مواجه شده،اما
 
 
همچنان باانرژی برای کشورش،مردمانش، هم‌نوعانش خدمت می‌کند واتحادوهمدلی رابهترین شیوه استقرار امنیت در افغانستان می‌داند.
به نقل از سایت افغانستان خبرگزاری فارس، این افسر شجاع رشته حقوق را در مقطع لیسانس به پایان رسانده و 2 سال نیز رشته ادبیات خوانده و شش ماه نیز خبرنگاری. بیست وسومین بهار زندگی‌اش را سپری می‌کند؛ از کودکی به نیروهای پلیس علاقه‌ای خاص داشته است و در حال حاضر افسر جوان اداره گذرنامه است.
با وجود اینکه طالب ها یکبار ماشین وی را به گلوله بسته و چندین بار نیز در محل کارش مورد آزار و اذیت قرار گرفته،اما به کارش ادامه داده است. او دختری‌ست با آرزوهای بلند و دنیایی از عشق به خودش و به زنان هم‌نسلش. صحبت‌های او پیام‌های زیادی دارد برای آن عده دخترانی که عزم دارند برابر با دیگران باشند و از مرزها و دیوارها عبور کنند.
«زینب مبارز» شیرین‌ترین خاطره خود را دادخواهی برای یک زن و بدترین خاطره زندگی خود را سنگسار و آزار زنان جامعه خود می‌داند.
وی اتحاد،همدلی،برادری،عدالت وتطبیق قانون را بهترین شیوه استقرارامنیت درافغانستان می‌داند.
مبارز آرزوی خود را اینگونه بیان می‌کند: آرزویم این است یک افغانستان سربلند و باعزت داشته باشیم و مردم در آرامش و صلح زندگی کنند.
 * * * متن کامل این مصاحبه به شرح ذیل است  * * *
فارس: از چه زمانی عضو ارتش افغانستان شدید؟ 
مبارز: اواخر سال 1386 که هنوز دانش‌آموز پایه دهم بودم با علاقه‌ای که به ارتش در خودم سراغ داشتم نهایتاً، تصمیم گرفتم که به نیروهای پلیس افغانستان بپیوندم.
در اواخر سال 87 دوره‌های مقدماتی کوتاه مدت آکادمی پلیس را با رتبه 2 و با درجه استوار دوم پشت سر گذاشتم.
دوره‌های بعدی و عالی آموزش‌های نظامی را در آکادمی پلیس و کالج نظامی کابل فراگرفتم، البته از کادر نظامی پلیس به گونه شاید و باید راضی نیستم.
فارس: تاکنون در طول خدمت در نیروهای امنیتی اتفاقی هم برای شما افتاده که ناگوار باشد؟
مبارز: وقتی نظامی می‌شویم بدون شک اتفاق‌های ناگواری برایمان رخ می‌دهد و با آن حوادث ناگوار همگام در حرکت هستیم. چندین بار در زمان‌های مختلف، جریان وظیفه و در منزل مسکونیم، مورد آزار و اذیت قرار گرفتم.
 
یک بار هنگامی که از «کابل» به سمت «تخار» در حال حرکت بودم، در نزدیکی‌های «کندز» طالب ها ماشینم را به گلوله بستند که خوشبختانه جان به سلامت به در بردم؛ یک بار هم به منزل مسکونیم حمله کردند که به کمک اداره امنیت وفرمانداری «تخار» به خانواده‌ام آسیبی نرسید.
فارس: امکان دارد تلخ‌ترین و شیرین‌ترین خاطره دوران خدمت را برای ما بگویید؟
مبارز: وقتی کلمه خاطره را می‌شنوم یا می‌خوانم در فکر فرو رفته و به دور دست‌ها می‌روم، از سالیان پیش زمانی که کودکی بیش نبودم و در فکر مبارزه بودم و تاکنون هزاران لحظه تلخ و شیرین از مقابل چشمانم می‌گذرد.
خاطره‌ها چه تلخ و چه شیرین در ذات خود نوعی یادبود هستند، شیرین‌ترین خاطره‌ام روزی بود که برای اولین بار برای دادخواهی زنی صدا بلندکردم و به نتیجه هم رسیدم و تلخ‌ترین خاطره‌ام هر روز اتفاق می‌افتد از خیابان‌آزاری‌ها گرفته تاسنگسار خواهرانم.
فارس: بیشتر در کدام مناطق عملیات انجام می‌دهید؟
مبارز: فعلاً که در بخش عملیاتی پلیس کار نمی‌کنم و در حال حاضر در بخش اداری و لجستیکی ایفای وظیفه می‌کنم؛ پیش از این نیز با همکارانم به هر منطقه که نیاز به کار داشت خصوصاً مناطق ناامن اعزام می‌شدیم.
 
فارس: آینده مبارزه با ناامنی درافغانستان راچطور می‌بینید؟ آیا نیروهای خارجی به استقرار امنیت در افغانستان کمک کرده‌اند؟
مبارز: در خصوص آینده مبارزه با ناامنی باید بگویم که اگراوضاع به همین روال پیش برود، روزگارمان سیاه است؛ دید من به حضور نیروهای خارجی در افغانستان در شرایط کنونی و بحث‌های موجود مثبت است و به نظر من حضور آنها به نحوی خوب به افغانستان کمک کرده‌ است.
فارس: اگر «اوباما» مقابل شما نشسته بود، چه حرفی به وی می‌گفتید؟ و اگر «اشرف غنی» رئیس جمهور مقابل شما بود، چه سخنی با وی خواهید داشت؟
مبارز: اگر اوباما مقابل من نشسته بود می‌گفتم دست از سر کشور و مردمم بردار و اگر «اشرف غنی» نشسته بود می‌گفتم تو را خدا دلت به حال این ملت بسوزد، رای مااز شیر مادر حلالت اما تو هم قدر رهبری‌ات را بدان.همچنین به غنی می‌گفتم این ملت همه بر تو حق دارند و تو روزی نزد خداوند جوابگو هستی پس به آن روز هم کمی فکر کن.
فارس: به نظر شما بهترین شیوه استقرار امنیت در افغانستان چیست؟
مبارز: به نظر من بهترین شیوه استقرار امنیت در افغانستان،اتحاد،همدلی، برادری، عدالت وتطبیق قانون است؛ اگرعدالت تأمین شود وقانون تطبیق شود بسیاری از مشکلات داخلی حل می‌شود.
فارس: چه آرزویی دارید؟
مبارز: آرزویم این است که یک افغانستان سربلند و باعزت در تاریخ داشته باشیم؛ آرزویم این است که مردمم در آرامش و صلح و عدالت زندگی کنند و وقتی از جاده‌ها عبور می‌کنم هیچ کودک و زنی را کنار خیابان در حالی‌که از فقر رنج می‌برد، نبینم.arica
 
 
 
 
 Avast logo
This email has been checked for viruses by Avast antivirus software.
www.avast.com