ariana

ariana

Monday, June 9, 2014

:مصر 'بدترین' کشور عرب در زمینه رعایت حقوق زنان

ناآرامی‌های مصر که به سرنگونی حسنی مبارک و محمد مرسی منجر شد، با افزایش چشمگیر خشونت‌ها به خصوص علیه زنان رو به رو شد.  نتایج یک تحقیق نشان می‌دهد مصر بدترین کشور عرب در زمینه رعایت حقوق زنان است.ناآرامی‌های مصر که به سرنگونی حسنی مبارک و محمد مرسی منجر شد، با افزایش چشمگیر خشونت‌ به خصوص علیه زنان همراه بوده است.
تحقیق در این باره توسط بنیاد تامسن رویترز صورت گرفته و نشان می‌دهد که آزار و اذیت جنسی، نرخ بالای ختنه زنان و روند رو به افزایش نفوذ و تاثیرگذاری گروه‌های اسلامگرا بر جامعه از دلایل وخامت حقوق زنان و جای گرفتن مصر در پائین‌ترین رده در میان ۲۲ کشور عرب بوده است.
در این تحقیق، جزایر کومور که زنان بیست درصد وزارتخانه‌های آن را در دست دارند، از لحاظ حفظ حقوق زنان، در صدر جدول قرار گرفته است.
پس از جزایر کومور، کشورهای عمان، کویت، اردن و قطر بالاترین رده ها را از نظر احترام به حقوق زنان در اختیار دارند.
تحقیق انجام شده توسط بنیاد تامسن رویترز از ۳۳۰ متخصص مسایل جنسیتی در ۲۱ کشور اتحادیه عرب و سوریه صورت گرفته است.
سوریه از موسسان اتحادیه عرب بوده اما عضویتش دو سال پیش به دلیل نحوه برخورد دولت با معترضان به حال تعلیق درآمد.
پس از مصر، عراق، عربستان، سوریه و یمن بدترین وضعیت را از نظر رعایت حقوق زنان در جهان عرب دارند.
در این تحقیق از متخصصان خواسته شد تا عواملی چون خشونت علیه زنان، رفتار با زن در خانواده، نقش زن در سیاست و اقتصاد و حقوق باروری زنان را بررسی کنند.
این تحقیق خاطرنشان می‌کند که برخورد تبعیض آمیز و افزایش قاچاق زنان از جمله عواملی بوده که باعث شده مصر چنین وضعی را داشته باشد.
زهرا ردوان از گروه حقوق بشری "موسسه جهانی برای زنان" می‌گوید در حومه قاهره روستایی وجود دارد که اقتصاد آن بر پایه قاچاق زنان و ازدواج اجباری آنها شکل گرفته است.
اما مهم‌ترین عامل، آزار و اذیت جنسی زنان در مصر است.
گزارش سازمان ملل که آوریل امسال منتشر شد، خاطرنشان کرد که ۹۹.۳ درصد زنان و دختران در مصر مورد آزار و اذیت جنسی قرار می‌گیرند.
تحقیق بنیاد تامسن رویترز می‌گوید که شرایط عراق امروزه بیش از دوران صدام حسین برای زنان خطرناک شده است.
در این تحقیق، عربستان سعودی نیز در زمینه حضور زنان در سیاست، تبعیض در محل کار، محدودیت حق مالکیت و آزادی رفت و آمد امتیاز بسیار کمی گرفته است. البته این کشور در زمینه آموزش و بهداشت، حقوق باروری و خشونت علیه زنان از بسیاری از کشورهای عرب، پیشرفته‌تر است. بی بی سی
 
 
 
 
 This email is free from viruses and malware because avast! Antivirus protection is active.