ariana

ariana

Sunday, May 25, 2014

:یک گروه جدید پارلمانی، برای نامزدان ریاست جمهوری یک طرح پیشنهاد کرد

شماری از وکلای زن در ولسی جرگه با ایجاد یک گروه جدید پارلمانی خواهان تقویت مشارکت سیاسی و اجتماعی زنان در افغانستان هستند.
"گروه پارلمانی زنان" برای مشارکت سیاسی یا کاکس، روز یکشنبه در نشستی طرح پیشنهادی را ارایه کردند که در آن از دو نامزد دور دوم انتخابات درخواست مشارکت مساوی زنان در حکومت آینده شده است. بخش این طرح از سوی ذکیه سنگین، عضو ولسی جرگه و سخنگوی این گروه به خوانش گرفته شد:
« اولین شرط برای مشارکت زنان سهم مساوی آنان در قدرت سیاسی است که این سهم را حکومت آینده بر مبنای توانایی مدیتریتی و شایستگی آنان در نظر بگیرد. حضور زنان در دستگاه قوه قضایه کمرنگ بوده و ایجاب می نماید تا حد اقل یک زن در دولت آینده در شورای عالی قضا منسوب گردد. اعمال حاکمیت قانون برای پایان دادن به فرهگ معافیت ناقضین حقوق بشر و به ویژه حقوق زن، مبارزه جدی با آزار و اذیت جنسی در برابر زنان ادارات دولتی. »
در طرح پیشنهادی این گروه، در خصوص دسترسی زنان به منابع مالی، پایان دادن به فرهنگ معافیت، استخدام در ادارات دولتی بر مبنای تساوی جندر، اعطای امتیازات خاص برای تولیدات توسط زنان افغان، تطبیق و تنفیذ معاهدات و میثاق های بین المللی در خصوص حقوق زنان اشاره شده است.  
گروه پارلمانی زنان برای مشارکت سیاسی می گوید که در حال حاضر بیست و دو تن از اعضای زنان ولسی جرگه از ولایات مختلف عضویت این گروه را دارند و در خصوص مسایل مربوط به زنان فعالیت خواهند داشت.
در عین حال نماینده گان تیم های انتخاباتی عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمدزی دو نامزد دور دوم انتخابات ریاست جمهوری نیز از ایجاد و فعالیت این گروه استقبال می کنند.
عباس نویان عضو تیم انتخاباتی اشرف غنی احمدزی در صحبت با رادیو آزادی گفت که تیم تحول و تداوم خواهان مشارکت فعال زنان بر اساس ظرفیت و استعداد در حکومت آینده است.
در همین حال محمد الله حیدری معاون تیم انتخاباتی عبدالله عبدالله نامزد دیگر دور دوم انتخابات نیز روی نقش زنان در تصمیم گیری های حکومت تاکید می کند.
اما فوزیه کوفی عضو ولسی جرگه افغانستان که ریاست گروه پارلمانی "کاکس" را بر عهده دارد گفت که دو نامزد ریاست جمهوری باید در صورت برنده شدن در انتخابات به حقوق زنان در این کشور توجه بیشتر نمایند:
« کاندیدان محترم بعضی شان پروگرام هایشان در قبال زنان مشخص نیست و بعضی ها هم که پروگرام های دارند بیشتر پروگرام های کمپاینی است. به همین خاطرماً آرزو داریم که طرح پیشنهادی از طرف همین گروه ساختیم مسوولینی که در آینده به قدرت میرسند در نظر داشته باشند و در غیر آن ما راه های را هم داریم که آرای خود را از نزد شان بگیریم و حمایت خود را دوباره از نزد شان بگیریم. »

پیش از این نیز مساله رسیده گی به حقوق اساسی زنان در افغانستان از سوی جریان های مختلف سیاسی و مدنی بارها مطرح شده است اما این خواسته ها تنها در حد شعار باقی مانده است.

برخی فعالان حقوق زن می گویند که با وجود تلاش های جامعه جهانی در 12 سال گذشته هنوز هم فرهنگ معافیت در افغانستان بیداد می کند و زنان از حقوق اساسی شان محروم اند.
رادیو آزادی
 
 
 
 This email is free from viruses and malware because avast! Antivirus protection is active.