ariana

ariana

Thursday, January 16, 2014

?استرس چیست

جهان امروز دنیای پر تنش، پر از فشار های روحی و عصبی ، اندوه و افسرده گی ، دلهره و تشویش است که در اثر آن ملیون ها انسان مبتلا به استرس هستند. هر گاهی که در مقابل آن غلبه صورت نگیرد با گذشت زمان مخرب می شود.
 

 
 
 
 
استرس یا فشار روانی فراگیری ترین عارضه در مردم جهان و ریشهً ای اکثر بیماری های جسمی و روانی است.همه افراد بشر ، هم چنین حیوانات در مقابله با این وضعیت یا اقدام به فرار می کند یا می جنگد. هنگامیکه شما در حال انتخاب این دو روش هستید ، بدن نیز برای پاسخ گوهی به این شرایط اقدام به بعضی از عکس العمل های خود کار می کند. هورمون های مسوًل شرایط پر استریس نظیر آدرنالین، نورآدرنالین و کورتیزول باعث می شود به سرعت پمپاژ قلب بالا رفته ، فشار خون نیز به تبعیت از آن بالا میرود ، تنفس سریع تر شده ، عرق کردن افزایش می یابد و هضم و یا بطورکلی فعالیت دستگاه هضمی کاهش می یابد.فعالیت بدنی باعث تخلیه دستگاه گردش خون ازین هورمون ها میگردد. اما شرایطی را تصور کنیدکه پشت میز نشتسه اید یا در حال راننده گی هستید و مرتبا شرایط استرس زا و پر تنشی را تجربه و تحمل می کنید ، درین وضعیت این دسته از هورمون ها در دستگاه گردش خون باقی می ماند و باعث سر درد و  اضطراب بیشتر می گردد و سر انجام بدن لبریز از تنش گردیده و کوچک ترین اتفاقی باعث ایجاد بحران و نا راحتی ها می شود.                                     علایم فزیکی استرس:  انواع درد ها ، لرزش و سر گیچه ، از دست دادن اشتها ، یا برعکس پرخوری، مشکلات هضمی ، سایدن دندان ها ، بی خوابی ، مشکلات تنفسی ، تته پته کردن در سخن یاتندتندصحبت کردند ، احساس خستگی ، مبتلا به عفونت های مکرر و  از دست دادن میل جنسی از جمله علائم ابتلا به استرس است که به این صورت در ظاهر تشخیص عارض می شود.
علایم رفتاری استرس استرس باعث ایجاد افسرده گی ، ناراحتی ، اضطراب ، دست پاچگی ، احساس عدم کفایت و شایستگی، بدبینی و عدم رضایت و  خوشنودی می شود و این تمام چیز هاییست که شرایط پر تنش و استرس را برای انسان به ارمغان می آورد.
آیا استرس باعث مریضی می شود؟
استرس مستقیماً منجر به بروز مریضی می شود ، اما فاکتور قابل توجهی برای ابتلا به انواع مریضیهاست ، نظیر مریضی های آلرژیک ، آسم ، میگرن ، سندرم روده تحریک پذیر ، اگزما ، تحریک پذیری و خشونت سوریاس و کیهیر می شود. هم چنین فاکتوری موثر در بروز فشار خون بالا و مریضی های قلبی است.
روش مقابله با این وضعیت شرایطی را که باعث ایجاد استرس و اضطراب در شما شده است بیان کنید. از خود بپرسید که چرا بیش از اندازه آزرده و  رنجدیده خاطر هستید؟  نگرانی شما از بابت چیست؟
« من نمی توانم به مشکل غلبه کنم ، شغلم را از دست میدهم ، مجبورم خانه خود را بفروشم ....» این کار باعث می شود که به گونه موثر تر و بهتر با مشکلات دست وپنجه نرم کنید.  فهرستی از روش های متقابله با مشکلات را تهیه کنید و به ارزیابی اختیارات خود بپردازید.
تنفس عمیق تنفس آرام و عمیق ، از ناحیه دیافراگم ، یکی از موثر ترین روش ها با مقابله به استرس و کنترول آن می باشد. در حالیکه تنفس سریع و کوتاه باعث می شود که نتوانید بر استرس و تنش غلبه کنید. آرام باشید و با چند تنفس عمیق سعی کنید خود را کنترول کنید. این کار باعث می شود که سرعت تنفس شما به حد نورمال برسد. اگر نمی توانید به شرایط استرس زا غلبه کنید ، از نظر روحی خود را تقویه کنید ابراز بی اعتنائی کنید، آه بکشید ، شانه ها را به حالت آرامش انداخته و ازخود بپرسید برای چه
 15 دقیقه سلامتی برای روان
بار ها و بار ها خوانده اید، اما تا حالا عمل کرده اید؟!  آرام گرفتن و استراحت یا به اصطلاح رها کردن بدن از شرایط پر تنش باعث می شود که فشار خون کم شده، تنفس آرام تر شده ، سرعت قلب و متابولیزم کمتر شود و در نهایت بدن بتواند تعادل خود را حفظ نماید. اینکار تنها 15 دقیقه طول می کشد.
به پشت دراز کشیده ، پا ها را رها کنید ، دست ها را به دو طرف بدن قرار دهید، چشمان تان را ببندید و با کشیدن آه ، تنش را از بدن خارج کنید. آرام نفس بکشید ، بعد از هر تنفس کمی مکث کنید. تش را از ساق پا ها، پا و انگشتان پا رها کنید. همین کار را با اندام هایی بالائی انجام دهید.شانه ها را به حالت استراحت پائین بی اندازید . سعی کنید ماهیچه های صورت را از حالت منقبض خارج کنید و چین و چروک آن را بزدایید.از بروز این تغیر در مایچه ها آگاه باشید. یعنی این اتفاق را احساس کنید.هر زمان آماده اید به آرامی چشم ها را باز کنید ، و کمی بدن را بکشید. زانو ها را تا کنید و مجدداً باز کنید. سایر روش های کنترول استرس عبارت اند از: مدیتیشن این کار شامل یک استراحت فوق العاده روحی و بدنی است. مستقیم بنشینید، چشمان خود را ببندید و خود را رها کنید. فکر خود را روی یک چیز متمرکز کنید. چهار مرتبه نفس عمیق بکشید، سپس به شعله شمع یا گلی نگاه کنید یا کلیمه مثل "صلح" یا .... برای 15 الی 20 دقیقه تکرار کنید.
تجسم وضعیتی آرام ، منظره زیبا ، صدایی خوش آهنگ ، بوی خوش رایحه را تصور کنید. جملات خوش بینانهً مثل " من احساس آرامش می کنم " " من سرشار از عشق هستم " را تکرار کنید. پیش از بروز هر نوع شرایط پر استرس، و در ذهن خود مرور کنید که چه اتفاقی خواهد افتاد و سر انجام اینکه خود در وضعیتی تصور کنید که کاملاً آرام و راحت بر این شرایط غلبه کرده اید.
مدیشن فعال  تمام توجه خود را به آنچه می خواهید معطوف کنید. مثل خوردن غذا و حتا بیرون گذاشتن زباله. شکل ، ساختار و حرکت بدن خود را بنگرید. روی شرایط که بدون استرس از گذشته و آینده تجربه می کنید ، تمرکز و تاکید کنید.
یوگا این ورزش ترکیبی است از تمرینات کششی ، کنترول صحیح تنفس ، رها شدن و مدیتیشن.
تحرک ورزش باعث می شود کی هورمون های موثر در وضعیت استرس از بدن زایل شده و در عوض هورمون های موثر در احساس آرامش یعنی آندروفین ها آزاد شوند. بنابرین روزانه 30 دقیقه به انجام تمرینات بدنی متعادل و یا سه یا پنج با در هفته فعالیت ایرونیک به مدت 15 تا 60 دقیقه بپردازید.